Föreningens sista julfest

Reumatikerföreningen

Den inte riktigt lika traditionella julfesten ägde rum i slutet av november. Ett 25-tal medlemmar deltog. Det råkalla novembervädret svek oss inte heller denna gång.

Vi välkomnades med (alkoholfri) glögg och pepparkakor. Landgångarna från Smörgås-Finess  smakade som vanligt bra. Prinsesstårtan (från Brastad) uppskattades. Någon kommenterade att den hade ”Brogyllen-klass”.

De tillresta styrelseledamöterna , ordförande Marianne (Lysekil) och sekreterare Birgitta (Tjörn) hade ordnat festen tillsammans med några ”lokala” medlemmar. Stämningen var god men något vemodig då de flesta inser att detta troligen var föreningens sista  julfest. Trots flera vädjanden (såväl skriftliga som muntliga) ser det inte ut som det går att få ihop en ny styrelse till kommande årsmöte. Ett ”tecken” (storstadsfenomen) i tiden?

Livet går vidare….

Winette Söderkvist

Relaterade artiklar
Fler artiklar